Foodcost to podstawowe pojęcie w branży gastronomicznej choć mało kto o tym wie. Z punktu widzenia właściciela istotne jest, aby kontrolować swoje zapasy i wiedzieć, w jaki sposób wyceniać produkty. W naszym artykule znajdziesz krótki poradnik jak obliczać foodcost. Przedstawimy również rozwiązania, które pomogą Ci mieć go pod kontrolą.

JAK OBLICZYĆ FOODCOST?

Foodcost to stosunek kosztu zakupionego surowca, względem przychodu z jego sprzedaży.

Może być wykorzystany do obliczenia jednej potrawy lub w ujęciu całej restauracji. Im niższy foodcost tym lepiej dla Ciebie. Wskaźnik zazwyczaj wyrażany jest w procentach.

 Poniżej przedstawiamy sposoby w jaki możemy obliczyć wskaźniki dla dania i dla całej restauracji:

Wartość surowców netto wynikających z receptury dania, podzieloną przez cenę po jakiej jest sprzedawane daje nam wynik, który należy pomnożyć razy 100%
 Dla przykładu:

Koszt produktów do przygotowania jednej porcji sałatki wynosi 7 pln, a cena po jakiej sprzedajemy sałatkę to 21 pln.

Rachunek wygląda wtedy następująco: 7/21*100%= 33%

Foodcost dla całej restauracji (foodcost rzeczywisty) wymaga wykonania inwentaryzacji, którą możemy wykonać na początku albo końcu miesiąca.

Foodcost rzeczywisty obliczamy: Od stanu początkowego magazynu, dodajemy wartość przyjętych dostaw w danym czasie,  odejmujemy stan końcowy magazynu i dzielimy przez sprzedaż wszystkich dań w wybranym okresie.

Jeżeli już wiesz jak obliczyć foodcost, to z pewnością nasuwa Ci się pytanie w jakich granicach procentowych powinien się on mieścić?

ILE POWINIEN WYNOSIĆ WSKAŹNIK FOODCOST?

Dopuszczalne wskaźniki mogą się różnić w zależności od przyjętej koncepcji i charakterystyki lokalu.

Uważa się, że średni koszt żywności powinien wynosić między 25, a 35% ceny sprzedawanej pozycji.

Pamiętaj jednak, by nie trzymać się sztywnych kalkulacji. Musisz  zadbać o przemyślane i zbalansowane menu. W karcie z pewnością znajdą się dania, których wskaźnik foodcost wydaje się atrakcyjny, jednak proces przygotowania może wymagać większego nakładu pracy. Pojawią się również potrawy, które mają wysoki koszt surowców, a danie nie będzie cieszyć się dużą popularnością. Procent będzie zależał od tego, ile sprzedajesz oraz jaki jest koszt produkcji.

DLACZEGO WARTO WYLICZAĆ FOODCOST

-Świadome zarządzanie biznesem to przede wszystkim:

-Kontrola rentowności Twojej restauracji.

-Kontrola sprzedaży z karty menu

-Foodcost podpowiada jak wyceniać pozycje

-Eliminacja strat i marnowania żywności

-Kontrola cen dostarczanych produktów

-Kontrola nadużyć ze strony pracowników

NOWOCZESNE systemy mobilne dla gastronomii

Mamy nadzieję, że teraz lepiej rozumiecie czym jest wskaźnik foodcost, który nie wymaga skomplikowanych obliczeń. Trzeba mieć jednak na uwadze, że konsekwentna kontrola tego wskaźnika może być mozolna i czasochłonna. Z poziomu dostawcy programu dla gastronomii wyszliśmy naprzeciw potrzebom właścicieli lokali i stworzyliśmy rozwiązanie, które zadba o Wasze wydatki.

Magazyn  i program na tablet Ristorio odpowiedzialne jest za tworzenie receptur, wprowadzania artykułów i dokumentów zakupu na podstawie których system wyliczy koszt żywności Twoich potraw. Będziesz mógł dowiedzieć się jaki jest rzeczywisty koszt surowca dla wybranego przez Ciebie przedziału czasowego. Ristorio POS pozwala również kontrolować zmiany ceny dostarczanych produktów, przypomina o nadchodzących terminach płatności faktur oraz tworzy listę zbliżających się braków w Twoim magazynie.

Poznaj możliwości oprogramowania dla gastronomii Ristorio i zacznij zarabiać na elektronicznej informacji.