Internet w restauracji. Sieć Wi-Fi i połączenia między urządzeniami. Co powinieneś wiedzieć zaopatrując się w internet w lokalu gastronomicznym?

Ponieważ większość technologii odchodzi do tzw. chmury obliczeniowej warto mieć świadomość z czym związane są podstawowe pojęcia sieci internetowej w restauracji w ogóle. Wszystko po to abyś mógł przynajmniej na podstawowym poziomie porozumieć się z potencjalnym providerem (dostawcą usług internetowych)

Różne rodzaje sieci internetowych

W świecie wirtualnym dominują 3 typy sieci zależne od swojego rozmiaru i zasięgu

1. Najkrótsze połączenia sieciowe typu LAN
2. Pośrednie połączenia sieciowe typu MAN
3. Największe pod względem geograficznym połączenia sieciowe typu WAN

Połączenia sieciowe typu LAN

To rozszerzenie od (Local Area Network) opisujące sieć lokalną łączącą klientów (komputery) na ograniczonym obszarze. Taka sieć może być skonfigurowana wewnętrznie np. w domu lub szkole i zostać rozszerzona w większą sieć np. typu WAN

Połączenie sieciowe typu MAN

Rozumiane jako miejska sieć internetowa od (Metropolitan Area Network) to rodzaj sieci obejmującej swoim zasięgiem obszar miasta lub miasto w całości. Sieci typu MAN wykorzystują w połączeniu światłowody pomiędzy wchodzącymi w jej skład sieciami LAN

Połączenie sieciowe typu WAN

Od (Wide area network) to rodzaj sieci komputerowej znajdującej się na obszarze większym niż miasto, państwo albo nawet kontynent. Rozległe sieci wykorzystują różne odmiany systemów komunikacji szeregowej (np. Ethernet, RS-232, USB, PCI Express, Serial ATA i inne). Komunikuje się między routerami sieci lokalnych

O jakich typach komunikacji powinieneś wiedzieć?

1. Statyczny adres IP
2. Zmienne IP – DHCP

Przydzielanie statycznego adresu IP

Jeżeli w restauracji pojawia się problem z internetem to bardzo często dostawca usługi pyta jaki masz adres IP. Adres IP to unikatowy numer, który przypisywany jest urządzeniom w sieci w celach ich identyfikacji, Adres IP mają komputery wewnątrz sieci lokalnych i przydzielane za pomocą pośredniego routera na zewnątrz w sieciach globalnych. Każde z urządzeń takie jak tablet, laptop czy telefon ma swój adres IP i może komunikować się między sobą lub z innymi urządzeniami na zewnątrz. System POS Ristorio wysyła infromacje do chmury obliczeniowej żebyś miał dostęp do nich on-line. Odpowiedzi serwera muszą wrócić do konkretnych urządzeń za pomocą adresu IP

Zmienne IP w restauracji tzw. DHCP

DHCP to inaczej protokół dynamicznego konfigurowania (komputerów, kart sieciowych, modemów itd.) umożliwiający uzyskanie od serwera np. adresu IP lub innych informacji takich jak: bramy sieciowe, adresy serwerów. Pisząc prościej DHCP dynamicznie (automatycznie) przydziela adresy IP. Wchodzisz do miejsca gdzie chcesz uzyskać dostęp do sieci i po wpisaniu hasła od razu uzyskujesz adres IP. Przydzielił Ci je protokół DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol)

Od czego zacząć, żeby mieć internet w restauracji?

W pierwszej kolejności powinieneś mieć podpisaną umowę z dostawcą usług internetowych. Mogą to być:

1. Dostawcy krajowi jak i filie globalne takie jak: VECTRA, INEA, TOYA, UPC, T-Mobile, PLAY, Netia, Plus, Orange itd.
2. Dostawcy lokalni (często dystrybutorzy połączeń internetowych od powyższych firm)

Masz też możliwość zabezpieczyć się w internet kupując tylko kartę SIM w kiosku bez podpisywania umowy i wykupując określony pakiet internetu

Jakie urządzenia możesz podłączyć w restauracji, żeby korzystać z internetu?

1. Router
Podstawowe urządzenie pozwalające na połączenie innych urządzeń (takich jak telefony, komputery, urządzenia gastronomiczne) w sieci. Jest swojego rodzaju węzłem komunikacyjnym do którego możemy podłączyć kabel koncentryczny (od krajowego lub zagranicznego dostawcy) lub w lepszych modelach włożyć kartę SIM na którą mamy wykupiony (lub nie) abonament sieci (T-Mobile, PLAY, Orange PLUS itd.)

2. Transponder sieci
To bezprzewodowe urządzenie komunikacyjne, które pozwala wzmocnić sygnał w czasie rzeczywistym. W restauracji często tam gdzie nie możemy położyć kabla internetowego (typu Ethernet) transponder rozszerza sieć (Wi-Fi), która odbierana jest z Routera

3. Gorący punkt tzw. HOTSPOT
Hotspot to otwarty punkt dostępu, który umożliwia połączenie z internetem za pośrednictwem siedzi bezprzewodowej. W dzisiejszych czasach możliwości takiej usługi ma praktycznie każdy telefon. Oznacza to tyle, że mając internet w telefonie – możesz go udostępnić innym urządzeniom gdziekolwiek jesteś.

O czym należy pamiętać decydując się na internet w restauracji?

1.  Po pierwsze sprawdź opinie o serwisie u lokalnego dostawcy usług internetowych
2. Przemyśl i zastanów się w których miejscach chcesz mieć internet w restauracji. (To ważne, jeżeli w przyszłości chcesz korzystać z nowoczesnego mobilnego systemu POS)
3. Przed i Po instalacji poproś o test połączenia z miejsca, w którym się znajdujesz na zewnątrz. Może okazać się, że nawet najbardziej stabilny i największy internet nie będzie miał sensu instalacji w miejscu bez zasięgu lub w miejscu, gdzie nie możesz położyć kabla ethernetowego. Test dobrze wykonać jest w momencie największego ruchu ludności w okolicy.
4. Poproś o test zasięgu wewnątrz lokalu. Czy w każdym miejscu, w którym mógłby pojawić się kelner z tabletem jest zasięg?
5. Poproś o zabezpieczenie dostępu do routera a następnie dane (login i hasło) zapisz w niedostępnym dla innych miejscu.
6. Poproś o rodzielenie sieci (na routerze) osobno dla Lokalu i osobno dla gości. To bardzo ważne, jeżeli chcesz zadbać o bezpieczeństwo sieci wewnątrz lokalu i wszystkich systemów/urządzeń do nich podpiętych (system POS, kamery CCTV)