Aby odnieść sukces w prowadzeniu restauracji ważnych jest kilka elementów: dobra lokalizacja, ciekawy wystrój wnętrz, miła obsługa, ale to nie jedyne składowe sukcesu. Restauracja to przede wszystkim dobre jedzenie, a to czy nasza kuchnia zachwyci smakiem jest w pewnych rękach. Jak zatrudnić dobrego kucharza?

Profil idealnego kucharza

Znalezienie dobrego kucharza to nie lada wyzwanie – rynek błyskawicznie wychwytuje najlepszych albo raczej najlepsi sami decydują dla kogo chcą pracować. Nie ma się co łudzić – jeśli nie dysponujemy fortuną lub nie mamy lokalu o wyjątkowo kosmicznym profilu – nie zatrudnimy gwiazdy z branży, która zostanie twarzą restauracji. Powinniśmy skupić się więc na poszukiwaniach bliżej przeciętnej, ale tylko i wyłącznie ludzi z pasją gotowania.

Jak zatrudnić dobrego kucharza ? Jak rekrutować, żeby odpowiednio trafić? Oczywiście z samego CV ciężko będzie wywnioskować czy TEN, to akurat nasz wymarzony kandydat. Cały proces powinniśmy zacząć od zapoznania się z tym jak przebiegała dotychczas kariera naszego potencjalnego pracownika. Zbyt wielu pracodawców w krótkim czasie nie świadczy zbyt dobrze o kandydacie. Sprawdzamy też czy profile lokali pasują do naszego.

Pamiętajmy, że kucharz to rzemieślnik, tak więc oprócz wstępnej rozmowy kwalifikacyjnej musimy sprawdzić jego warsztat i umiejętności w praktyce. W tej sytuacji możemy zorganizować małą prezentację. Podczas takiego testu sprawdźmy między innymi: sposób gotowania, smak potraw, proces ich przygotowania, znajomość składników, zmysł estetyczny, organizację pracy i czasu, sposób radzenia sobie ze stresem. Danie pokazowe powinno być naprawdę dobre, bo jeśli taki test wyjdzie słabo – aż strach pomyśleć co pokaże szara codzienność.

Cechy idealnego kandydata

Dobry kucharz powinien cechować się dużym doświadczeniem, chęcią do rozwijania swoich umiejętności i dzieleniem się swoją wiedzą. Mieć doskonałe wyczuciem smaku, być kreatywny. Osoba ta powinna dobrze zorganizować swoją pracę, być systematyczna. Wśród umiejętności dobrze jeśli dysponuje także wiedzą z zakresu:

  1. Znajomości różnych kultur kulinarnych
  2. Odpowiedniego łączenia składników
  3. Estetycznego serwowania dań
  4. Umiejętnego wykorzystywania produktów spożywczych
  5. Konserwacji urządzeń w kuchni
  6. Umiejętności tworzenia nowych potraw
  7. Zdolności nowatorskiego dekorowania dań

Sprawdzić to można oceniając danie pokazowe lub zadając pytania kontrolne.

Autorytet i mentor

Kucharz to osoba, która nie tylko musi umieć dobrze i smacznie gotować ale także zarządzać kuchnią. Co to oznacza? Kucharz powinien być także dobrym organizatorem by umiejętnie kierować pracą zespołu w kuchni. Kimś kto będzie odpowiedzialny za swoją pracę, będzie potrafił wyjść do gościa restauracji nie tylko po chwałę, ale również wtedy gdy ten będzie niezadowolony.

Okiem Polaków

Jak wynika z przeprowadzonych badań opinii publicznej przeprowadzonych przez TNS OBOP na zlecenie MAKRO Cash & Carry, blisko trzy czwarte Polaków uznaje zawód kucharza za bardzo atrakcyjny. Taka sama liczba respondentów postrzega ten zawód jako dający duże możliwości rozwoju i podnoszenia kwalifikacji. Przeprowadzone badania potwierdzają także eksperci branży HR mówiąc, że kucharze to dziś jedni z najbardziej poszukiwanych fachowców. Jeśli więc uda Ci się wyłowić uczciwego człowieka z doświadczeniem i pasją – traktuj jak partnera korzystając z jego pomysłów, a jednocześnie dyskretnie kontroluj.