Home/Marketing i trendy, Wszystkie/Kasa online – uważaj na sprzedawców naciągaczy

Kasa online – uważaj na sprzedawców naciągaczy

Od 2016 roku pojawiają się pytania dotyczących rejestracji urządzeń fiskalnych (kasa online), które będą przesyłały informacje podatkowe do Centralnego Repozytorium Kas podległego Ministerstwu Finansów. Przepisy pierwotnie miały wejść w życie 1.01.2017 roku.

Co wiemy o tej reformie i jakie jest stanowisko producentów urządzeń?

Wielu właścicieli restauracji stara się odpowiedzieć na pytania:

-Czym jest kasa online?

-Kasa online od kiedy?

-Ile będą kosztowały kasy online?

-Czy konieczna będzie wymiana starych kas?

-Jak przygotować się na wejście nowych przepisów?

Przedstawiamy najnowsze informacje w artykule „Kasa online” poświęconym nowym przepisom i oficjalnym stanowiskiem producentów urządzeń fiskalnych (stan na 17.01.2019)

Czym jest planowana kasa online i jakie mają być cechy tego urządzenia?

Kasa online ma na celu transfer za pośrednictwem internetu dokumentów takich jak: e-paragon, raport fiskalny, dobowy i faktur do centralnego systemu informatycznego (Centralnego Repozytorium Kas) prowadzonego przez Krajową Administrację Skarbową. Oprócz tego, każda kasa online będzie emitowała też papierową wersję paragonu na żądanie.

Urządzenia w zamyśle Ministerstwa Finansów mają różnić się od tych stosowanych obecnie głownie modułem komunikacji z repozytorium fiskusa. Będą miały sprzętowe szyfrowanie danych a wysyłane dane będą przyporządkowane do danej kasy na podstawie numeru ewidencyjnego urządzenia. Dodatkowo kasa, podobnie jak obecnie transakcje zapisywać będzie w wewnętrznej kopii elektronicznej na karcie pamięci.

Do wprowadzenia kas online niezbędne są dwie zmiany: nowelizacja ustawy o VAT i wprowadzenie w życie rozporządzenia ministra przedsiębiorczości i technologii w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące (Dz.U. z 2018 r. poz. 1206). Rozporządzenie zostało już wydane i obowiązuje od lipca 2018 ale prace nad nowelizacją Ustawy o VAT utknęły w Komisji finansów publicznych i niewiele wskazuje na to że przed wyborami nowela ujrzy światło dzienne.

Kasa online a producenci urządzeń fiskalnych

Tymczasem niektórzy producenci prześcigają się w promocjach i promesach na zakup kas online.

Na stronie firmy Elzab możemy dowiedzieć się, że producent jest gotowy na sprzedaż tzw. „Kas online ready”. Proponuje zakup urządzenia, którego modernizacja w przyszłości nie przekroczy 200 PLN. Zapewnia tym samym, że urządzenie zakupione przed wejściem przepisów będzie dostosowane do nowych wymogów w dowolnym wybranym przez użytkownika momencie.

Więcej informacji na temat kas online i modernizacji możemy przeczytać bezpośrednio na stronie producenta: https://www.elzab.com.pl/pl/strefa-dla-klienta/kasy-online

Novitus, powiązany zresztą kapitałowo z Elzab, wprowadził dla swoich klientów możliwość rejestracji i pobrania tzw. Promesy Novitus On-Line ready – dokumentu wyjaśniającego działanie programu i przewodnika co należy zrobić, żeby przygotować się na reformę.

Więcej informacji na temat urządzeń online Novitus: https://online.novitus.pl/vademecum

Tymczasem, jak informuje Posnet, wiodący producent kas fiskalnych na swojej stornie internetowej:

Obecnie z powodu braku finalnych aktów prawnych nie ma możliwości sprzedaży kas online! – Kasy online to obecnie najgorętszy temat w branży fiskalnej. Niestety, ciągle nie ma finalnych aktów prawnych dotyczących ich funkcjonowania. Żaden producent/importer nie otrzymał jeszcze decyzji Głównego Urzędu Miar dopuszczającej urządzenie online do sprzedaży. W związku z tym pytania, niejasności, ale też nieprawdziwe informacje odnośnie tego zagadnienia rosną lawinowo, a podatnicy często są wprowadzani w błąd i kierowani w stronę urządzeń, które ze standardem online w rozumieniu Ustawodawcy nie mają nic wspólnego.”

W dalszej części producent podpowiada, kiedy nowe przepisy dotkną branżę gastronomiczną:

Po pół roku od początku obowiązywania nowych przepisów: Związane z wyżywieniem wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo oraz w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania”

Posnet zadeklarował, że kasa fiskalna online, która zostanie wprowadzona do oferty, nie będzie droższa od obecnie sprzedawanych odpowiedników.

Wynika z tego, że na chwilę obecną nie ma na rynku dostępnych w sprzedaży kas spełniających warunki techniczne, które nadal opracowuje rząd.

Wygląda na to, że urządzenia będą musiały zostać wymienione w całości (nowy koszt dla właścicieli) ale jest o dobra wiadomość – najprawdopodobniej będzie można skorzystać z kwoty odliczenia od zakupu w wysokości do 700 pln netto.

Więcej informacji związanych z urządzeniami online producenta Posnet możemy przeczytać na stronie: https://www.posnet.com.pl/kasy-online

Reasumując temat kas online

Stan w którym znajduje się projekt i stanowiska producentów pozwalają dochodzić do wniosku, że:

Brak jest konkretnej daty wejścia nowych przepisów/urządzeń w życie. Obecnie mówi się o 1.07.2019 dla branży paliwowej i 1.01.2020 dla gastronomii i hoteli.

A. Nie jest jasne, czy obecnie wykorzystywane urządzenia będzie można poddać jakiejkolwiek modernizacji ze względu na zmiany w wymogach technicznych, które jeszcze nie są ostatecznie sprecyzowane

B. Nowe urządzenia będą w cenach zbliżonych do obecnych urządzeń

C. Każdy będzie mógł odliczyć maksymalnie do 700 PLN wartości nowego urządzenia

Kasa online od kiedy

Aktualnie projekt nowelizacji Ustawy o VAT przebywa w Komisji Finansów Publicznych a kolejna planowana data wprowadzenia kas online dla branży gastronomicznej to 01.01.2020. Trudno powiedzieć czy jest to wiążący termin, ponieważ już kilkukrotnie był przesuwany. Więcej możesz przeczytać tutaj.

 

 

 

Przez | 2019-02-11T15:03:33+00:00 January 28th, 2019|Marketing i trendy, Wszystkie|Comments Off on Kasa online – uważaj na sprzedawców naciągaczy

O Autorze: